és riasztó fegyverek megvásárlásához, és tartásához ma már nem kell fegyvervizsgát tenni, pedig főleg az öntöltő gázfegyverek szakszerű használatához, mindenképpen tisztában kell lenni ezen fegyverek működési elvével, és tulajdonságaikkal.
Az öntöltő, félautomata gázfegyverek, általában valamely éles fegyver másolatai. Azonban ez a hasonlóság csak kűlsőleg igaz, mivel a felhasznált anyagok, és a belső szerkezet, néhány kivételtől eltekintve eltér az éles változatétól.
A gázfegyvereket általában az acélnál gyengébb, spiáter fémből készítik el, és a fegyver belső szerkezete és elkészítési módja nem teszi lehetővé az éles lőszer betöltését, és a gázfegyver élessé alakítását sem.
Léteznek olyan gázfegyverek is, amelyeknek van éles megfelelője, illetve lőfegyverből lettek gázriasztóvá alakítva, úgy, hogy az éles lőszer kilövése, és a visszaalakításuk nem lehetséges.
A gázfegyverek, riasztó, illetve gáztöltényekkel működnek. A gáztöltények olyan riasztótöltények, amelyek a bőrre és a nyálkahártyára ható, irritáló anyagokat tartalmaznak.
Az öntöltő gázfegyverek működési elve megegyezik, a merevcsövű Walther- rendszerű éles fegyverekével.
Ez azt jelenti, hogy a pisztoly csöve a tokhoz rögzítésre került és nem mozog. A fegyver működtetését a lőporgázok energiája végzi.
Működés:
A tárat kivesszük a fegyverből, a tok bal oldali markolatpanel előtt lévő tárrögzítő gomb benyomása után.
A tárba beletesszük a töltényeket olyan módon, hogy a hüvelyfenék a tár hátulja felé nézzen, véletlenül sem fordítva.
A megtöltött tárat, határozott mozdulattal a markolatba toljuk, melyet a tárrögzítő gomb rögzít.
A lövés kiváltásához a gázfegyvert, tűzkész állapotba kell hozni. A markolatot a jobb kezünkbe fogva, a szánon lévő biztosító kart előre, felfelé fordítjuk, majd bal kézzel a szánt, a recézett részénél fogva ütközésig hátrahúzzuk, majd elengedjük. Ekkor az elsütőszerkezet felhúzott állapotba kerül. Külső kakasos pisztolyoknál a kakas felhúzott állapotban hátul marad.
A szánt, a helyretoló rugó rántja vissza. A szán az előrelendülése közben, a tárból a felső töltényt betolja a töltényűrbe, a zártömb a töltényfenéknek nyomódik, a hüvelyvonó pedig a töltényhüvely hornyába akad.
A lövés leadása:
A ravasz meghúzásakor a kakas megüti az ütőszeget, (az ütőszegtípusú elsütőszerkezetes pisztolyoknál, az ütőszeg rugó löki előre az ütőszeget), ami ráüt a töltény csappantyújára, ami az ütés hatására, begyújtja a töltényben lévő lőportöltetet. A lőportöltet robbanása és hője hatására, a gáztöltényben lévő könnygázkristályok, gáz halmazállapotba kerülnek.
A nagy nyomás hatására, a szán hátralendül, mivel a töltényűrből a töltény, hátrafelé mozog, a hátramozgás folyamán a töltény a kivetőrésen, kirepül a fegyverből, és az elsütőszerkezet ismét felhúzódik, majd a szán a helyretoló rugó hatására ismét előre mozogva, újra kitolja a legfelső töltényt a tárból a töltényűrbe.
A tárból a töltényeket, a tár adogató rugója tolja felfelé.
Ekkor a fegyver újra tűzkész, és a ravasz újboli meghúzásával, leadhatjuk a következő lövést.
Forgótáras, gázrisztó fegyverek, (revolver):
A forgótáras gázfegyvereket, egyszerű működtetésük miatt, a tapasztalatlanabb, fegyverekhez nem értő emberek is könnyen tudják használni.
A megtöltésük rendkívül egyszerű, a forgótárat a tárrögzítő gomb, mely a tok bal oldalán helyezkedik el, előretoljuk, és bal oldalra kibillentjük a tárat. A tárban lévő furatokba helyezzük a töltényeket, majd a tárat visszabillentjük a helyére, és kissé elforgatjuk, hogy a dobrögzítő rögzítse azt.
A lövések leadásához csak a ravaszt kell meghúzni, aminek hatására elfordul a tár, felemelkedik a kakas, és előre csap, kiváltva a lövést.
Hátrányuk, a dob és a cső közötti rész (dob csőfar hézag), ahol a nyomásveszteség miatt, csökken a hatótávolság és a célba juttatott gáz mennyiség.
Az öntöltő és a forgótáras gázfegyverek csöve is eltér az éles fegyverekétől, hogy ne lehessen szilárd lövedéket kilőni belőlük.
Az öntöltő gázfegyverek csöve különösen le van szűkítve, hogy a szán hátralökődéséhez megfelelő gáznyomás alakulhasson ki.
A gázfegyverek csövében különböző szűkítések, terelőidomok vannak. A gázterelő, és a szűkítések feladata még az is, hogy a kiáramló lőporfüsttel keveredett könnygázt felgyorsítsa, és teljesen gáz halmazállapotúvá tegye.
Az öntöltő gázfegyverek csöve a nagyobb leszűkítettség miatt jobban gázosít, ezért nagyobb a kilövődő könnygázfelhő mérete.
A gázfegyverek hatásos lőtávolsága, tölténytípustól függően, 1- 3,5 méter között van.
FIGYELEM!
Soha ne hordjunk, CSŐRETÖLTÖTT fegyvert, mert az akaratlan lövés súlyos sérülést okozhat!
CSŐRETÖLTÉS CSAK KÖZVETLENÜL A HASZNÁLAT ELŐTT!
Módosítás: (2020. február 20. csütörtök, 07:03)
Copyright © 2009
All Rights Reserved.